Vi mistet tilkoblingen, vennligst vent mens vi forsøker å koble til på ny.
Rogalyd logo

Margit Aarebrot (1922-1993)

Etablert/født: 1922
Virksom: 1933

Margit Aarebrot (senere Aas) var en skuespiller og sanger fra Stavanger kjent for å fremføre visene sine med strålende humør.

1 / 2

Margit var en del av revymiljøet med Laurits Torssen, Aslaug Tønnesen, Carl Sømme, Bjarne Andersen, Aage Egeland, Magnus Samuelsen, Einar Salomonsen og Gunnar Eide med flere. Hun debuterte på scenen som 11-åring, og viste allerede da stort anlegg for sang, med Tønnesen som sin store inspirasjon. Allerede i ung alder sang hun om jenter som gikk på strøket og om sjømenn. De manglet ikke salt, som avisene sa det.

Margit ble kåret til Rogalandprinsessen i 1938. Hun opptrådte landet rundt med sine viser, samt deltok i flere musikalske komedier, revyer og kabareter. Med sin musikalske sjarm fant Aarebrot raskt plass i publikums hjerter.

Margit ble husket for å være sprudlende og morsom, i tillegg til å ha temperament. Ingen skulle påstå at hun var kjedelig å være rundt. Ifølge Rogalands Avis skal Margit ha hatt det med å synge feil en del ganger. Den mest prominente må være da hun skulle synge «Arbeie e’ skjede», og det lød «Arbeie e’ skjedå».

Margit ser ut til å ha bosatt seg i Oslo, hvor hun døde i 1993.