David Sandved (1912-2001)
Arkitekt David Sandved fra Haugesund var kunstnerisk innen flere felt, blant annet komposisjon.
David Sandved var født i Stavanger, hadde sin første tid i Sandnes, oppvokst og bosatt i Haugesund..
Da Sandved drev sin egen arkitektpraksis i Oslo på midten av 40-tallet, spede han på økonomien ved hjelp av rosemaling og pianospill. Dette var for å forsørge familien. Han fikk på denne tiden utgitt en jazzslager med tittelen Hvor skal vi gå hen etterpå, innspilt med Fred Thunes orkester og Inger Jacobsen. Sandved lagde denne sammen med en annen haugesunder, forfatter (tidligere revysanger) Eivind Hauge.
I 1948 ga Sandved ut viseboken "Bål ved veien" med tekster fra blant annet Herman Wildenvey, Andre Bjerke og Per Arneberg. Sandved sto for melodi og illustrasjoner her.Den fikk ros , blant annet av kritiker Phillip Houm.
David Sandved vedlikholdt pianospillingen , og satt ved det hver dag. Han komponerte også flere melodier, men kun til husbruk. De fleste av notene som han skrev ned, forlot aldri skrivebordskuffen.
Sandved var en av få som offentlig forsvarte Fartein Valen og hans atonale musikk i lokalpressen. Han var kunstner Odd Nerdrums biologiske far. Nerdrum fikk vite dette etter at en av hans elever påpekte at han lignet veldig på en arkitekt fra Haugesund, og han ble interessert nok til å spørre sin mor om temaet. Odd var femti år på dette tidspunktet. Nerdrum møtte Sandved i Haugesund, hvor sistnevnte skal ha uttalt «Jeg forteller deg med en gang at jeg spurte din mor om å bruke kondom, og hun sa ’jeg kan ikke få barn’, og så tok jeg sjansen».