«En Rik Brønn Som Lyger» er låt fra Bryneartisten Janove Ottesen. Dagsavisen beskrev det som en hyllest til Nick Cave.
Janove om «En Rik Brønn Som Lyger»:"Av og til prøver jeg å lage en type låt som ikke ligner på noe jeg har laget før. Dette er en slik låt. For meg er «En Rik Brønn Som Lyger» en dynamisk, nedpå, mørk og groovy storyteller-låt med et langt lysere refreng og med en fantastisk gitarhookline av Mattias Hellberg som hale. Et fint lite monster av en låt. Snikende, grovkornet, tre-hodet, stirrende, truende og trøstende på samme tid. Folk blir lokket til å gi sine siste mynter til en brønn som frister med å oppfylle drømmer tilbake. I eventyr, som i virkelighet, sviker og lyger denne brønnen og beholder alt selv. Men hvem er det sin feil at det er slik? «Lille speil på vannet, hvem er du om ikke meg»."
«En Rik Brønn Som Lyger» var ment å være den første singelen som ble sluppet etter hva Janove refererte til «pandemonen» i 2020, men mente det var en noe mørk sang å slippe ut rett i koronatiden.. Sangen er en metafor på en regjering/stat/ land, som krever inn penger, og kommer med falske lovnader om å gi store rikdommer og ønskeoppfyllelser tilbake
Dagsavisens Mode Steinkjer mente at «En Rik Brønn Som Lyger» hadde et klart nikk til Nick Caves «Red Right Hand». Begge sangene hadde en nemesis med lik i fotsporene. Det fantes også likheter arrangementene.