
«Det Sorte Karneval» er det tredje studioalbumet til bryneartist Janove Ottesen. Utsatt på grunn av pandemien, kom det ut 13 . august 2021. Platen blander sammen flere sjangere, og har blitt sett på som en «lettere» versjon av Kaizers Orchestra.Utgivelsen følger et konsept.
Janoves beskrivelse av «Det Sorte Karneval»:«– Tanken er å gi liv til et omreisende eventyr som ankommer de kontinentale europeiske storbyperlene Paris, Berlin, Amsterdam og London, i et lokomotiv med alle sine karakterer og deres historier ramlende ut. Marie Tusseauds og Hennes Mann Imaginær. Mesteren. Læregutten Tommy. Mannen i frakk, og med et hår som ryker. Ni tekster og melodier blir til ni scener fra de ulike karakterenes liv på godt og vondt. Kabaret og ekstravagansa. Romantikk og alvor, helt fra den vakre fasaden til de mørke backstagene. Her blir du fort satt fast i en vev av gambling, jus og management. Men har du levd, har du sår. Og livet er inspirerende.
Dette lille omreisende eventyret kan være som en metafor på et liv som går sakte fremover, men like ofte i ring. Man lever, lærer og går på en smell, og den unge vil gjerne ta steget ut av de onde sirklene og gå sin egen vei. Det viser seg å være utfordrende. Gamle mønster sitter i veggene. Synd at synd går i arv.
«Det Sorte Karneval» er min mest dynamiske, frie og visuelle plate til nå og jeg håper at når musikken kommer fra et hjerte, så treffer den et hjerte. Og Jeg tror på at det kommer en dag som er lys»Janove spilte inn albumet med en bandbesetning som hadde holdt sammen siden 2017. De var blitt kjent med hverandres beste sider. Dermed kunne de yte eksemplarisk , med fokus på sving, timing, dynamikk og luften rundt musikken.
Besetningen hadde en ankerkjent bakgrunn fra band som Cloroform, The September When, Helldorado, California Über Alles, Randi Tytingvåg trio. Wunderkammer mm.
Børge Fjordheim på trommer, Gulleiv Wee på bass, Dag Sindre Vagle på gitar/marimba, Micke Lohse på tangenter, Renate Engevold på fiolin . Mattias Hellberg på gitar og Benedicte Årsland på cello. Jørgen Træen mikset og mastret «Det Sorte Karneval» og det kom ut på Soirée Records.
Musikalsk ligger «Det Sorte Karneval» innen det teatralske, i tillegg til pop/ rock-basen. Det har blitt beskrevet som en finslepen versjon enn hva Ottesens tidligere band, Kaizers Orchestra, serverte. Janove tok utgangspunkt i hva han likte selv, kabaret, musikal, teater og symfoni, når han komponerte melodiene.
Sporliste:
1.Blomster Frå Ei Grav2.Det Sorte Karneval3.En Rik Brønn Som Lyger4.Opp Av Ruiner5.Feil I Mitt Speil6.Synd At Synd Går I Arv7.Som Du8.Tanker9.Verdens Lengste Farvel
Verdt å sjekke ut





















Kilder
Rogalands Avis